فینتک : فرصتی که در حال از بین رفتن است!

 • تاریخ انتشار : 30ام بهمن 1395

  ۱. بهمن فرمان آرا کارگردان صاحب سبک سینمای ایران در پاسخ به سوال خبرنگار که چرا با وجود تمکن مالی، هیچگاه خود تهیه کنندگی فیلم هایش را بر عهده نمی گیرد و همیشه دیگران فیلم های او را تهیه می کنند، گفت: این بهترین راه برای اطمینان از این است که ایده اصلی فیلم من جذاب و درست است. وقتی من نتوانم کسی را پیدا کنم که با وجود ریسک های زیاد حاضر به پرداخت پول بابت فیلم نامه من نباشد، پس یکجای کار ایراد دارد، فیلم فروش خوبی نخواهد داشت و من هم به عنوان تهیه کننده سرمایه خود را از دست خواهم داد.

  ۲. هر بار که به طراحی یک کسب و کار جدید فکر می کنم ناخودآگاه حرف های بهمن فرمان آرا را به یاد می آورم، محصولی که نتوانی به دیگران بفروشی و بابتش پول بگیری را فراموش کن! بر پایه ضرب المثل معروفی که بین ایرانیان محبوب است مشتری به احتمال زیاد خدمت یا محصول رایگان را استفاده می کند! بر همین اساس طرح تجاری وین وین را بر پایه اخذ کارمزد طراحی کردیم، وقتی به شکل جدی و رسمی فعالیت استارت آپ خود را شروع کردم اوضاع به خوبی پیش میرفت تا مذاکره با مشتریان بزرگ تر و با نام و نشان آغاز شد، آنجا بود که با پدیده کارمزد خواهی مواجه شدیم! وقتی مشتری با کمال احترام راجع به شرکت های پرداخت الکترونیکی صحبت می کرد که در ازای همکاری به آنها و ارایه سرویس های پرداخت، کارمزد هم به آنها می پردازند و حتی در برخی موارد به مشتریان آنها از جانب خود تخفیف هم می دهند، احساس می کردم یا او سخن از کسب و کار در سیاره ای دیگر سر می دهد یا من راه را اشتباه رفته ام. طبیعتا سخن گفتن از ارزش افزوده ای که راهکار ما میتواند برای ایشان ایجاد کند نقشی بیش از کشک ایفا نمی کرد و راه به جایی نمی برد. متاسفانه متوجه شدم اوضاع نظام پرداخت وخیم تر از آن چیزی است که فکر می کردم و رقابت نادرست بین شرکت های پرداخت الکترونیک کار را به جایی رسانده که مشتری دریافت خدمات را امری لازم و نه کافی در این همکاری در نظر گرفته است و سهیم شدن در کارمزد بانکی متعلق به شرکت پرداخت الکترونیک را نیز حق مسلم خود می دانست، حتی در دو یا سه مذاکره، طرف مقابل ما را با تامین کننده بودجه مارکتینگ خود اشتباه گرفته بود و شرط همکاری را تامین بودجه از طرف ما برای اجرای پروموشن ها و تخفیف هایی عنوان می کرد که قصد داشت به مشتریان خود بدهد. البته که آن پذیرنده های محترم هیچ گناه و تقصیری برگردنشان نیست و حق طبیعی آنهاست که منافع خود را درنظر گیرد و آنچه دیگران به ایشان می دهند را از ما هم بخواهند.

  این اولین زنگ خطر جدی برای اکوسیستم استارت آپ های فینتکی است که باعث می شود نتوانند بر روی کسب درآمد از کارمزد حساب کنند هرچند ایده های نابی ارایه دهند. چرا که فعالیتشان به ناچار محدود به مشتریان کوچک خواهد شد و بازار اصلی و رسمی را به دلیل شرایط نامتعارف بوجود آمده از دست می دهند.

  3. فینتک ها برای بقای خود و البته اطمینان از این که راه درست را می روند نیاز به فروش محصول و خدمت خود دارند، ناچارند درآمد خود را از طریق اخذ کارمزد از مشتریان کسب کنند، با این تفاسیر تب فینتک گرچه در بازار واقعی سرد است و پرچالش اما بین فعالین حوزه بانکداری و پرداخت حسابی داغ شده و پای شرکت های متمول پرداخت الکترونیک و بانک ها را با فضای فینتک باز کرده است، به طوری که یا تصمیم به تولید محصولات فینتکی مشابه می گیرند یا با صاحبان ایده شراکت می کنند، البته نباید فراموش کرد که محدودیت های اعمال شده برای فینتک ها و موضع مدیرکل محترم فناوری اطلاعات بانک مرکزی هم سرعت بیشتری به این فعل و انفعالات داده است. لازم به ذکر است حضور و حمایت بانک ها و شرکت های پرداخت الکترونیک از فینتک ها به خودی خود اتفاق نامبارکی محسوب نمی شود، اما مشکل اصلی از آنجا شروع می شود که محصولات فینتک قابل کپی برداری و حتی اخیرا مشاهده شده تا سطح شعار تبلیغاتی در حال کپی برداری از یکدیگر هستند، از سوی دیگر هر بانک یا شرکت پرداخت الکترونیک بجای تمرکز بر تولید محصول و خدمت فینتکی متناسب با بازار و مشتریانی که در اختیار دارد اقدام به بازتولید محصولات مشابه می کنند و داستان وقتی به کمدی تبدیل می شود که سیاست غلط عدم اخذ کارمزد از پذیرندگان را بعد از کارت خوان و درگاه ها اینترنتی در اینجا نیز تکرار می کنند تا ناخواسته اکوسیستم فینتک را در نطفه خفه کنند. در شرایط حاضر حضور بانکها و شرکت های پرداخت الکترونیک با روشی که در پیش گرفته شده است موجب سرکوب فینتک هایی است که قصد فعالیت مستقل دارند و این دومین زنگ خطر این اکوسیستم شکننده است.

  4. گرچه فینتک ها فرصتی طلایی برای اصلاح نظام کارمزد به نظر می رسیدند با ادامه این روند زنگ خطر جدی برای فینتک ها به صدا خواهد آمد، آنها چاره ای جز کپی شدن و حل شدن در سیستم بیمارگونه کارمزد فعلی ندارند،بانک ها و شرکت های پرداخت با تکیه بر منابع مالی خود استارت آپ ها را یکی پس از دیگری خواهند بلعید و البته گره ای به گره کور نظام کارمزد خواهند افزود.

  پیشنهاد و راهکار برد-برد این است که بانک ها و شرکت های پرداخت الکترونیک فینتک ها را فرصتی برای اصلاح نظام کارمزد ببینند، از آنها و بیزینس مدل های مبتنی بر کارمزدشان حمایت کنند و به دنبال تصاحب آنها نباشند! استارت آپ های فینتک نیز تمرکز خود را بر ایجاد تمایز و ارایه خدمات مناسب به مشتریان کنند، و برای رشد و توسعه سریع اقدام به دامپینگ و چشم پوشی از درآمد نکنند، فراموش نکنید اگر مشتری حاضر نیست بابت سرویسی که ارایه می دهید پولی پرداخت کند محصول یا خدمت درستی را ارائه نداده اید یا در کسب و کار خود مشکل دارید، ارایه سرویس رایگان فقط پاک کردن صورت مسئله است! و البته پروموشن و تخفیف و طرح های تشویقی دادن به مشتریان برای همکاری تفاوت بنیادینی با ارایه سرویس رایگان به مشتری دارد.

  آخرین مطالب مرتبط

  صنعت پرداخت ایران سالانه چقدر پول کاغذ میدهد؟

  از آنجایی که عمده‌ترین بخش تراکنش‌های شاپرکی مربوط به تراکنش‌های دستگاه‌های کارت‌خوان است و هر سال نیز شاهد افزایش این...

  اثرات پرداخت موبایلی بر اقتصاد خانوارها و کشور

  تکنولوژی پرداخت با موبایل در حال تغییر عادت‌های خرید ما است و در این میان هنوز بسیاری باور ندارند که...

  وین‌وین چگونه مشکلات دریافت وجه سیار کسب‌وکارها را حل می‌کند؟

  اگر شما کسب‌وکاری دارید که نیاز به تراکنش‌های خارج از فروشگاه دارد و افراد خود را برای تحویل کالا و...

  فروشگاه‌های برتر دنیا با امکان پرداخت QRکد

  فروشگاه های بزرگی که برای خرید از نرم افزارهای موبایل همچون وین وین استفاده می کنند.