پرداخت با QR کد در مقایسه با NFC

 • تاریخ انتشار : 25ام دي 1395

  دنیای پرداخت‌های موبایلی، روز به روز در حال گسترش است و تاکنون روش‌ها و تکنولوژی‌های متفاوتی برای پرداخت ابداع شده‌ است، که برخی از آن‌ها قدیمی‌تر و برخی تازه‌ترند. در ایران، دو بازیکن اصلی این عرصه پرداخت با QR کد و پرداخت NFC (از طریق تلفن هوشمند یا سیم کارت NFC) هستند که بعد از یک معرفی مختصر، مروری بر ویژگی‌های این دو روش پرداخت موبایلی خواهیم داشت.

  اپلیکیشن وین‌وین (پرداخت با QR کد)

  وین‌وین یک اپلیکیشن پرداخت موبایلی با تکنولوژی QR Code است که مشتریان با نصب این اپلیکیشن می‌توانند فروشگاه‌ها، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های عضو وین‌وین را پیدا کنند، از طرح های تشویقی آنان مطلع شوند و با مراجعه به آن فروشگاه‌ها یا دریافت پیغام پرداخت از آنها، با استفاده از تلفن‌همراه خود QR Code مربوطه را اسکن کنند و پرداخت را انجام دهند. البته وین‌وین امکان ایجاد باشگاه مشتریان را نیز با روش پرداخت خود یکپارچه کرده است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.


  اطلاعات مشتریان وین وین

  تکنولوژی NFC

  NFC مخفف کلمه Near Field Communication به معنای ارتباط در فاصله نزدیک است. برای اینکه تلفن هوشمند شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار کند، بایستی یا از چیپ NFC برخوردار باشد یا از سیم کارت NFC استفاده نماید. تکنولوژی NFC بر اساس شناسایی فرکانس رادیویی ساخته شده که به تلفن‌همراه امکان می‌دهد تا به دستگاه مجهز به NFC امواج رادیویی ارسال کند و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام شود.


  اطلاعات مشتریان وین وین

  مقایسه وین‌وین با NFC

  1. سهولت پرداخت : پرداخت با هر دو روش ساده است. با وین‌وین تنها کافیست QR Code مربوطه اسکن و پرداخت انجام شود. با NFC نیز تنها باید تلفن‌همراه خود را به دستگاه NFCخوان نزدیک کنیم تا خرید صورت ‌پذیرد.
  2. تجهیزات لازم: در روش پرداخت وین‌وین باید اپلیکیشن وین‌وین روی تلفن‌همراه مشتریان و فروشندگان نصب شود. در روش NFC چند بستر باید فراهم باشد؛ تلفن‌همراه مشتریان باید هوشمند باشد و چیپ NFC داشته باشد باشد یا از سیم‌کارت با قابلیت پرداخت NFC استفاده نماید، پایانه‌های فروش مجهز به NFC باشد و اپلیکیشن پرداخت با NFC روی تلفن‌همراه مشتریان نصب باشد.
  3. قابلیت استفاده روی پلتفرم‌های مختلف: اپلیکیشن وین‌وین روی سیستم عامل‌های اندروید و IOS نصب می‌شود و قابل استفاده است. سیستم NFC در مورد سیستم‌عامل IOS قابل استفاده نیست.
  4. اندروید و ios
  5. مورد استفاده: از اپلیکیشن وین‌وین می‌توان برای پرداخت‌های حضوری در فروشگاه‌ها یا در خریدهای آنلاین و از NFC می‌توان در پرداخت‌های حضوری استفاده کرد.
  6. هزینه: NFC یک تکنولوژی گران است که البته میزان هزینه خرید و راه اندازی آن برای شرکت‌ها به سایز شرکت بستگی دارد. مثلا شرکت استارباکس برای راه‌اندازی سیستم NFC حدود 25 میلیون دلار هزینه کرد. بنابراین شاید بتوان نتیجه گرفت سیستم NFC برای شرکت‌های کوچک و متوسط مقرون‌به‌صرفه نیست. هزینه استفاده از سیستم پرداخت موبایلی وین‌وین بسیار ناچیز است، بنابراین گزینه مناسبی برای شرکت‌ها و فروشگاه‌های کوچک و متوسط است.
  7. انگیزه به‌کار‌گیری: مشتریان انگیزه بالایی در به‌کار‌گیری روش وین‌وین برای پرداخت دارند چون می‌توانند به هزاران طرح تشویقی و بن تخفیف دست‌یابند، از طرفی فروشگاه‌ها نیز به دلیل برخورداری از صفحه اختصاصی و باشگاه مشتریان انگیزه بالایی برای استفاده از وین‌وین دارند. اما خرده‌فروش‌ها غالباً انگیزه خاصی برای کنار گذاشتن روش‌های سنتی و روی‌آوردن به روش‌های گرانی مثل NFC ندارند.

  8. جستجو در فروشگاه های وین وین طرح ویژه دز وین وین

  9. امنیت: هر دو روش نسبت به کارت‌های بانکی و پول نقد امنیت بسیار بالاتری دارند. وین‌وین تمام الزامات پرداخت‌های الکترونیکی و مسائل امنیتی را در تولید اپلیکیشن و ارتباط با درگاه پرداخت پیاده‌سازی کرده است تا مشتری بتواند یک پرداخت امن را تجربه کند. تمامی اطلاعاتی که در اپلیکیشن ذخیره می‌شود به‌صورت رمز شده هستند. کانال ارتباطی با درگاه پرداخت از طریق اینترنت است و تمام المان‌های امنیتی مانند رمزنگاری و استفاده از پروتکل SSL برای ارتباطات با سرور پرداخت پیاده‌سازی شده‌اند. در روش NFC نیز به دلیل اینکه تلفن‌همراه و دستگاه NFCخوان برای تبادل اطلاعات باید در فاصله چند سانتیمتری هم قرار بگیرند و هکرها برای نفوذ به اطلاعات تبادلی باید بسیار به دستگاه نزدیک شوند احتمال سرقت اطلاعات پایین است.

  آخرین مطالب مرتبط

  صنعت پرداخت ایران سالانه چقدر پول کاغذ میدهد؟

  از آنجایی که عمده‌ترین بخش تراکنش‌های شاپرکی مربوط به تراکنش‌های دستگاه‌های کارت‌خوان است و هر سال نیز شاهد افزایش این...

  فینتک : فرصتی که در حال از بین رفتن است!

  این اولین زنگ خطر جدی برای اکوسیستم استارت آپ های فینتکی است که باعث می شود نتوانند بر روی کسب...

  اثرات پرداخت موبایلی بر اقتصاد خانوارها و کشور

  تکنولوژی پرداخت با موبایل در حال تغییر عادت‌های خرید ما است و در این میان هنوز بسیاری باور ندارند که...

  وین‌وین چگونه مشکلات دریافت وجه سیار کسب‌وکارها را حل می‌کند؟

  اگر شما کسب‌وکاری دارید که نیاز به تراکنش‌های خارج از فروشگاه دارد و افراد خود را برای تحویل کالا و...