اثرات پرداخت موبایلی بر اقتصاد خانوارها و کشور

 • تاریخ انتشار : 19ام بهمن 1395

  تکنولوژی پرداخت با موبایل در حال تغییر عادت‌های خرید ما است و در این میان هنوز بسیاری باور ندارند که موبایل‌ها به همین زودی‌ها بتوانند جای کیف پول‌های چرمی ما را بگیرند. نگاهی بیاندازید به سرعت انتشار و همه گیر شدن خود دستگاه موبایل در همین چند سال اخیر؛ فقط و فقط به خاطر داشتن موبایل، زندگی الانتان چقدر با زندگی ۱۵ سال پیشتان فرق می‌کند؟ به احتمال قوی جوابتان این است: “زمین تا آسمان”. خب، همین مثال زنده می‌تواند گواهی باشد بر اینکه تکنولوژی چقدر سریع می‌تواند عادت‌های زندگی را عوض کند. در سال‌های اخیر شرکت‌های کوچک نوپا متوجه شده‌اند که خدمت‌رسانی به میلیون‌ها نفر با پول اندک می‌تواند سودآور باشد. در سطح جهان ۲ و نیم میلیارد بزرگسال (بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال جهان) حساب بانکی ندارند. پذیرش گسترده تلفن همراه و همچنین پیشرفت در رایانش ابری و فناوری تحلیل داده‌ها به بنگاه‌ها امکان داده است تا بتوانند روش‌هایی برای کاهش هزینه وام و انتقال آن به این میلیارد‌ها نفر پیدا کنند. این نوآوری‌ها باعث پیدایش تعداد دیگری از خدمات مالی دیگر می‌شوند که از کیف‌های پول همراه تا بیمه محصولات و انواع مختلف وام‌های خرد گسترده شده‌اند.

  این خدمات نوین به جای آنکه افرادی را که تحت پوشش بانک قرار ندارند به جریان مالی اصلی بکشانند، خدمات مالی را به سمت آنان انتقال می‌دهند .بنگاه‌های جدید انتقال پول به مهاجران اجازه می‌دهند با استفاده از خطوطی که بانک‌ها و دیگر واسطه‌های مالی را دور می‌زنند به کشور‌هایشان پول بفرستند و به این ترتیب کارمزدهای سنگین این خدمات را کاهش می‌دهند. این نوآوری‌ها می‌تواند به بهبود زندگی مردم در جهان فقیر بینجامد.

  جهان خارج از پوشش بانک‌ها همیشه گزینه‌هایی برای دسترسی به خدمات مالی داشته است اما گزینه‌های خوب اندک بوده‌اند. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه فقرا دسترسی اندکی به پس‌انداز‌ها و محصولات بیمه‌ای دارند. انباشت پول در بالش و متکا آن را در معرض خطر سرقت قرار می‌دهد و بدان معناست که نه به آن بهره‌ای تعلق می‌گیرد و نه می‌توان همان‌گونه که در صورت سپرده‌گذاری در بانک اتفاق می‌افتد از طریق وام‌ دادن از آن در جهت تولید بهره برد. هنگامی که پول به شکل نقدی در گردش باشد باعث تامین مالی جرائم می‌شود و از دید مسوولان مالیاتی نیز به دور می‌ماند.

  نگرانی در مورد دسترسی ناعادلانه به خدمات مالی تازگی ندارد اما ترکیب اخیر تلفن همراه، رایانش ابری و الگوهای تجاری جدید به احتمال زیاد در مقایسه با دهه‌های گذشته تاثیر بیشتری از رشد اقتصادی خواهند داشت. خدمات مبتنی بر تلفن همراه انتقال پول را آنقدر آسان ساخته است که به سایر نوآوری‌های مالی امکان می‌دهد تا وضعیت زندگی مردم را بهبود بخشند. به عنوان نمونه، بیما (Bima) یک بنگاه سوئدی است که از طریق تلفن همراه بیمه عمر، حوادث و سلامت می‌فروشد. کاهش هزینه‌ها به شرکت امکان می‌دهد پوشش‌های بیمه‌ای با مبلغ شش دلار در سال ارائه دهد. بنگاه آفریقایی ال لایف (All Life) که افراد مبتلا به ایدز را بیمه عمر می‌کند توانسته است ریسک تعهدات خود را با فرستادن پیامک یادآوری‌کننده مصرف دارو به مشتریان کاهش دهد.

  در کشورهایی که نوآوری را تشویق و به بانک‌ها و شرکت‌ها در مواجهه با موانع مقرراتی کمک می‌کنند، موفق شده‌اند تا فقرا را در جامعه به نظام‌های مالی وارد کنند. راه‌های دیگری نیز وجود دارد یکی آن است که پرداخت سود‌ها الکترونیکی شود، دیگر آنکه در مورد قوانین و پول همراه شفاف‌سازی بیشتری صورت گیرد تا بانک‌های بیشتری برای ورود به این عرصه تشویق شوند.

  تاثیر پرداخت با موبایل بر اقتصاد کشور و خانواده ها می تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

  • کاهش دادن کلاهبرداری اقتصادی در کشور
  • هزینه های کمتر برای تراکنش های مالی
  • کنترل و نظارت مستقیم وضعیت اقتصادی و هزینه های انجام شده خانواده ها در بازه زمانی مورد نظر خودشان
  • کم شدن جریان نقدینگی و مشکلات مرتبط با انها
  • عدم نیاز به سرمایه‌گذاری گسترده در زمینه سخت‌افزاری چه در نزد مشتری و چه نزد فروشنده

  اپلیکیشن پرداخت با موبایل وین‌ وین بر آن است که با کمک به وضعیت اقتصادی کشور بتواند جایگاه ویژه ای نزد خانواده های ایرانی داشته باشد و با ویژگی هایی که برای مشتریان خود در نظر گرفته است می توانید به تاریخچه خرید های خود دسترسی داشته باشید و متوجه شوید چقدر از کجا و کی خرید کرده-اید، با بررسی این گزارش ها می توانید سبد هزینه های خود را بهتر مدیریت نمایید.

  آخرین مطالب مرتبط

  صنعت پرداخت ایران سالانه چقدر پول کاغذ میدهد؟

  از آنجایی که عمده‌ترین بخش تراکنش‌های شاپرکی مربوط به تراکنش‌های دستگاه‌های کارت‌خوان است و هر سال نیز شاهد افزایش این...

  فینتک : فرصتی که در حال از بین رفتن است!

  این اولین زنگ خطر جدی برای اکوسیستم استارت آپ های فینتکی است که باعث می شود نتوانند بر روی کسب...

  وین‌وین چگونه مشکلات دریافت وجه سیار کسب‌وکارها را حل می‌کند؟

  اگر شما کسب‌وکاری دارید که نیاز به تراکنش‌های خارج از فروشگاه دارد و افراد خود را برای تحویل کالا و...

  فروشگاه‌های برتر دنیا با امکان پرداخت QRکد

  فروشگاه های بزرگی که برای خرید از نرم افزارهای موبایل همچون وین وین استفاده می کنند.