چرا جمع‌آوری اطلاعات مشتریان مهم است؟

 • تاریخ انتشار : 08ام دي 1395

  امروزه با ظهور رسانه‌های اجتماعی و سایر تکنولوژی‌ها، که به مشتریان امکان دسترسی سریع و رایگان به دنیای مجازی را می‌دهد، هر حرکت کوچک یک مشتری ناراضی، اثری بزرگ بر کسب‌و‌کار شما خواهد داشت. بنابراین برای پیش‌رفتن در چنین شرایطی، برای کسب‌و‌کارها ضروری‌ است که همواره از برآورده‌شدن خواسته‌های مشتریان خود اطمینان حاصل کنند، یا به عبارتی همیشه آنها را راضی نگه دارند.

  اما چگونه باید مشتریان را راضی نگه داشت؟ آیا فقط گوش‌دادن به شکایات آنها کافی است؟ آیا فقط اینکه کالاها یا خدماتی که می‌خواهند همیشه در دسترس باشد کفایت می‌کند؟ بله، تمام این موارد درست است، اما یک آیتم بسیار مهم‌ دیگر هم وجود دارد که نشان‌می‌دهد شما واقعا به مشتریان خود اهمیت می‌دهید.

  رضایت مشتریان با القای این احساس در هر مشتری که "تو برای کسب‌و‌کار ما مهم هستی" ایجاد می‌شود.

  اولین قدم برای القای چنین احساسی این است که مشتریان خود را بفهمید. آنها چه کسی هستند؟ اهل کجا هستند؟ چه می‌خواهند؟ آن را چطور می‌خواهند؟ آیا شاد هستند یا نه؟

  به طور معمول، رسانه‌های اجتماعی، نظرسنجی‌ها و تراکنش‌های مالی مشتریان، بهترین و رایج‌ترین منابع برای دستیابی به اطلاعات مشتریان هستند. وقتی این اطلاعات وارد پروفایل مشتریان شما می‌شود باید بدانید که تک‌تک این اطلاعات و ارقام برای کسب‌و‌کار شما حیاتی است.


  اطلاعات مشتریان وین وین

  5 دلیل که اطلاعات مشتریان برای کسب‌و‌کار شما سودمند است؛
  • به کمک این اطلاعات می‌توانید در مواردی که مشتریان از خدمات کسب‌و‌کار شما رضایت ندارند یا برای اهداف بازاریابی مستقیما با مشتریان ارتباط برقرار کنید.
  • با کنترل تراکنش‌های مالی مشتریان خود می‌توانید ببینید در هر بار خرید، چقدر برای برند شما هزینه می‌کنند. این اطلاعات به شما می‌گوید که کدام مشتریان برای کسب‌و‌کار شما چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت ارزشمندترند.
  • با جمع‌آوری اطلاعات خرید مشتریان، می‌توانید ترجیحات و سلیقه خرید آنها را کشف کنید تا بتوانید در هنگام مراجعه مشتری یا در برنامه‌های تخفیفاتی ، پیشنهاداتی به مشتریان بدهید که تا حد زیادی شخصی‌سازی شده و متناسب با رفتار خرید هر مشتری باشد.
  • با داشتن اطلاعات مشتریان، می‌توانید سبک‌های خرید مشتریان خود را از درون بانک‌ اطلاعاتی آنها استخراج کنید. سپس برای هر سبک خرید، مشتریان را بر اساس سن، جنسیت یا هر المان مناسب دیگری دسته‌بندی کنید و برای هر گروه پیشنهادات متناسبی ارائه دهید، یا ویژگی یا محصول جدیدی را معرفی کنید.
  • با شناخت مشتری می‌توانید بفهمید که آنها چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند. در این صورت می‌توانید در مراجعه بعدی تجربه بهتری برای آنها خلق کنید.

  یکی از ابزارهایی که می‌توانید برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان به کار بگیرید، استفاده از اپلیکیشن وین‌وین است. وین‌وین با امکان ایجاد باشگاه مشتریان اختصاصی به شما کمک می‌کند اطلاعات مفیدی از مشتریان و رفتار خریدشان به‌دست‌آورید، اینکه مشتریان شما چه ترکیب سنی و جمعیتی را شامل می‌شوند، چقدر و چند وقت به چند وقت از شما خرید می‌کنند و چه کسی بیشترین خرید را از شما انجام داده است. وین‌وین همچنین گزارش‌های مفید و متنوعی از فروش، تاریخچه مراجعه مشتریان، مشتریان پرتکرار، مشتریان با بیشترین مبلغ خرید در اختیار شما قرار می‌دهد.


  اطلاعات مشتریان وین وین

  وقتی شما اقدامات و برنامه‌های کسب‌و‌کار خود را بر مبنای اطلاعات مشتریان تنظیم می‌کنید، هر مشتری احساس‌می‌کند شنیده شده و با او عادلانه رفتار شده است. آنها نام این احساس را "رضایت" گذاشته‌اند. این دقیقا همان چیزی است که به یک کسب‌و‌کار کمک‌ می‌کند رشد کند و از رقبایش متمایز باشد.

  آخرین مطالب مرتبط

  عوامل موفقیت باشگاه مشتریان و تاثیرات آن بر آینده یک سازمان

  در بازاریابی، باشگاه مشتریان یکی از مهمترین کلیدهای موفقیت برندها خواهد بود. پیشنهاد می‌شود یک باشگاه مشتریان باید یک محیط...

  چگونه وین وین اطمینان مخاطبان شما را جلب می‌کند؟

  وین وین یکی از نرم افزارهای پرداخت همراه است. در پرداخت همراه با استفاده از وین وین کافی است این...

  وین‌وین چگونه مشکلات پرداخت به پیک‌ها را حل می‌کند؟

  تا به حال برایتان پیش آمده که محصولی را خریداری کنید اما هنگام تحویل آن، نتوانید هزینه آن را پرداخت...

  رشد چشمگیر سیستم پرداخت همراه

  تکنولوژی پرداخت موبایلی از سال 2013 که شرکت اپل وارد بازار پرداخت همراه شد رشد چشمگیری کرد. در آن زمان...