عوامل موفقیت باشگاه مشتریان و تاثیرات آن بر آینده یک سازمان

 • تاریخ انتشار : 17ام بهمن 1395

  در بازاریابی، باشگاه مشتریان یکی از مهمترین کلیدهای موفقیت برندها خواهد بود. پیشنهاد می‌شود یک باشگاه مشتریان باید یک محیط صمیمی داشته باشد تا بتواند مشتریان را دور هم جمع کرده و ضمن معرفی اجناس و محصولات خود ، با ارائه خدمات جدید ، آنها را به خرید بیشتر تشویق کند. باشگاه مشتریان برای تامین نیازها و ایجاد منافع بیشتر مشتریان در برندهای تجاری شکل می‌گیرد. گردآمدن مشتریان در یک تشکل، ارزش مشتریان را بیشتر نموده و حس وفاداری آنها را به مجموعه‌ها نیز بیشتر کند. معمولاً باشگاه مشتریان همراه با اجرای برنامه وفاداری (customer loyalty program)خواهد بود. (می توانید برای اطلاع بیشتر به بلاگ مزایای راه اندازی باشگاه مشتریان در افزایش وفاداری مشتریان مراجعه کنید).

  باشگاه مشتریان دارای ویژگی‌های مختلفی است از جمله: ارتباط بر پایه گفتگو، تولید ارزش بر پایه ایجاد منافع مادی و غیر مادی که هدف آن ایجاد یک رابطه عاطفی بین مشتری و عرضه کننده خدمات/کالا است. این ارزش با رفتار اعضاء شکل خواهدگرفت و کمک می‌کند که باشگاه مشتریان در آینده از سایر موارد مشابه مانند باشگاه‌های تفریحی، تخفیفی، وفاداری و... متمایز شود. باشگاه های مشتریان هدفمند بوده و برنامه‌های منظم و پیوسته‌ای جهت رفاه مشتریان دارد. یکی از اهداف آن، فروش بیشتر و کسب منافع برای دو طرف است. پس از جمع‌آوری اطلاعات مشتریان، باشگاه از سلایق، علاقه‌مندی‌ها و درخواست‌های آنها اطلاع یافته و بوسیله آن آینده مجموعه‌های تجاری را ترسیم و بهینه می‌کند. تولیدات، خدمات و سایر فعالیت‌های هر مجموعه‌ای با استفاده از اطلاعاتی که از این بخش بدست می‌آید، می‌تواند توسعه یافته و در جهت رضایت مشتریان گام بردارد.

  از دید جیم گیلمارتین استاد بازاریابی دانشگاه شیکاگو،‌ یک باشگاه مشتریان برای اینکه بتواند در آینده موفق شود باید این نکات را مد نظر قرار دهد:

  • متعهد بودن به سازماني که برنامه تأسيس باشگاه را پشتيبان مالي مي‌کند؛
  • طرح ريزي و اجراي مراحل مختلف برنامه باشگاه مشتریان باید به صورت دقیق باشد؛
  • اجراي برنامه طرح ريزي شده به وسيله کارکنان بازاريابي و عملياتي شرکت بايد ساده باشد؛
  • درک اينکه چگونه مشتريان از منافع باشگاه مشتریان بهره مند مي شوند بايد براي آنها آسان باشد؛
  • باشگاه مشتریان بايد پاداش هايي را ارائه دهد که باعث افزايش در جذب و حفظ مشتريان شود.

  اين موارد، اجزاي اصلي يک باشگاه مشتريان هستند. با وجود اين، تعجب‌آور است که بسياري از سازمان‌ها زماني که مبادرت به تهيه يک برنامه ارزيابي روابط با مشتري مي کنند به اين فهرست توجه ندارند.

  وین کلاب علاوه بر این موارد با ایجاد باشگاه مشتریان اختصاصی سعی بر این دارد که ارتباط خود را با مشتریان افزایش دهد و باشگاه مشتریان خود را توسعه دهد . در محيط بازاري که از مشخصات آن رقابت فزاينده و مشتريان غير قابل پيش بيني است تلاش براي ايجاد وفاداري در مشتريان اهميت بيشتري پيدا مي‌کند و ممکن است به عنوان يکي از مهمترين عوامل استراتژيک موفقيت به حساب آيد. اين موضوع براي يک باشگاه مشتريان اهميت دارد که با انجام وظايف خود بتوانند به سادگي به اهداف مربوط به حفظ مشتري خود دست يابد. در حالي که شرکت‌ها به تدريج به سمت بازاريابي يک به يک حرکت مي کنند، غفلت از اهميت باشگاه‌ مشتريان مي‌تواند باعث شکست سازمان شود. باید توجه داشت که ايجاد يک باشگاه مشتريان اثربخش، کار مشکلي است. يک باشگاه مشتريان مي‌تواند نقش مهمي درموفقيت سازمان در آينده ايفا کند. مهمترين عواملي که بايد در نظر گرفت عبارتند از:

  • ارائه ارزش هاي درک شده(perceived value) واقعي به اعضاء؛
  • ايجاد و توسعه يک مفهوم مالي منطقي و معقول؛
  • برخورداري از حمايت کل سازمان. از مديريت عالي سازمان گرفته تا کارکنان سطح پايين؛
  • استفاده از امکانات بالقوه باشگاه براي فراهم کردن اطلاعات براي پشتيباني از ساير واحدهاي شرکت.

  باشگاه مشتريان ارزش‌گرا (Value-oriented customer) در چندين کشور اروپايي، آمريکا و استراليا توسعه يافته‌اند ودر هر صنعتي مي‌توانند اثربخش باشند . ما نیز در تلاش هستیم در کشور خودمان بتوانیم همچون کشور های پیشرفته باشگاه مشتریان را بیشتر نزد مردم توسعه دهیم.

  آخرین مطالب مرتبط

  چگونه وین وین اطمینان مخاطبان شما را جلب می‌کند؟

  وین وین یکی از نرم افزارهای پرداخت همراه است. در پرداخت همراه با استفاده از وین وین کافی است این...

  وین‌وین چگونه مشکلات پرداخت به پیک‌ها را حل می‌کند؟

  تا به حال برایتان پیش آمده که محصولی را خریداری کنید اما هنگام تحویل آن، نتوانید هزینه آن را پرداخت...

  چرا جمع‌آوری اطلاعات مشتریان مهم است؟

  امروزه با ظهور رسانه‌های اجتماعی و سایر تکنولوژی‌ها، که به مشتریان امکان دسترسی سریع و رایگان به دنیای مجازی را...

  رشد چشمگیر سیستم پرداخت همراه

  تکنولوژی پرداخت موبایلی از سال 2013 که شرکت اپل وارد بازار پرداخت همراه شد رشد چشمگیری کرد. در آن زمان...